About us

We make business easier.
We make red tape clearer and get rid of administration.

We are a partner for your business,
at any stage

We have been on the market for four years, offering our services of registered offices at four places in Prague, offering ready-made companies, tailor-made companies and accountancy services.

Jake&James, s.r.o. is a young, dynamic company focusing on helping businessmen. We deal with red tape on behalf of our clients.
In this field, the market in the Czech Republic is very competitive however we have succeeded thanks to the quality of our services on offer. We had 2,087 clients as of the end of 2014.

Vision

We want to be partners for our clients. Partnership is crucial for us. We value professionalism, respectability and reliability. We are advocates of an individual approach to clients. We want to guide our clients on their way through business.We can arrange everything for you from feeding your desire
to do business to tax returns

We can help you
set up your company

We will get a
registered office address for your company

We will keep
your booksOur clients speak for us
and we thank them for it

Virtuální sídlo na Praze 10 od společnosti Jake&James využíváme již od roku 2012 a jsme spokojeni. Necháváme si pravidelně skenovat a přeposílat poštu, která vždy funguje spolehlivě.

Jiří Lechnýř, AKORO, spol. s r.o.
http://www.akoro.cz

Ve svém podnikání se zabývám šperky. Jsem moc ráda, že starosti se zpracováním daňové evidence mohu přenechat Jake&James, o kterých vím, že se na ně mohu za každých okolností 100 % spolehnout.

Lucie Pšenčíková
http://www.sperkyspribehem.cz

I´m making use of the Jake&James' virtual office services at Prague 3 for a very long time and I haven´t had a single reason to think about changing. I also asked the company to take care of the Czech social security administration to my full satisfaction. The service of JJ is extraordinary and I would recommend it to anyone in my network.

James Teller, INTELLECTUAL TRAINING & DEVELOPMENT, s.r.o.
http://www.uceu.cz

S firmou Jake&James spolupracujeme od roku 2012. Využíváme službu virtuálního sídla a zpracování pošty. Pracovníci v Jake&James jednají spolehlivě a naše požadavky vyřizují bez zbytečných průtahů.

Andrea Šafrová, Nomad Films s.r.o.
http://nomadfilms.cz

Nejdříve jsme využívali služby virtuálního sídla na Praze 10 a v roce 2013 jsme pak změnili adresu za lukrativnější na Praze 1. Jake&James byla dobrá volba.

Radim Kubeček, Oasis CITY s.r.o.
http://www.oasiscity.cz

Spolupracuje s firmou Jake&James již dlouhou dobu. Mnohokrát jsme spolu s nimi našli vhodné řešení na problémy, které jsme v rámci firmy řešili.

Matúš Návrat, Navrat & Oslanec, s.r.o.
http://www.navratoslanec.com

Spolupráci s firmou Jake&James můžeme z vlastní zkušenosti jen doporučit.

Petr Jordánek, JO-MOLMAT s.r.o.
http://www.jo-molmat.cz

S firmou Jake&James se nám výborně spolupracuje, veškerá komunikace probíhá na profesionální úrovni.

Filip Ulík, Helma 365, s.r.o.
http://www.helma365.eu

Zaměstnanci Jake&James jsou odborníci na svém místě, a proto s nimi rádi dlouhodobě spolupracujeme.

Aleš Blecha
http://www.corsum.cz

You go into it with us? Contact us.
This site uses cookies. By continuing to use this site you are giving consent to cookies beeing used.
OK   More information